Sadržaj

Plivanje

Volimo ljeto jer nudi toliko različitih mogućnosti za sportove na vodi na otvorenom – plivanje, ronjenje, kajak, kanu, surfovanje, a ne smijemo zaboraviti ni sve popularniji SUP. Ako ste se i vi zaljubili u neku od ovih aktivnosti, vjerovatno ste u međuvremenu primijetili da vaš klasični kupaći kostim nije dorastao svim izazovima – ograničava vam pokrete, ne drži sve na mjestu kako bi trebalo, i nije rjetkost da posle nekoliko nošenja bude spreman samo za smeće. Razlog za to je jednostavan – klasični kupaći kostimi namijenjeni uživanju na plaži uz brčkanje i kratko kupanje u moru nisu adekvatni za bavljenje vodenim sportovima na otvorenom. Izbor podloge za određene vodene aktivnosti može biti izazovan zadatak. Različite aktivnosti zahtijevaju različitu funkcionalnost i dizajn kupaćih kostima. Ali ne brinite – naš vodič će vam pomoći da razumijete razlike između klasičnih kupaćih kostima i onih namijenjenih ovim aktivnostima i na šta treba da obratite pažnju pri njihovom izboru…

Koja je razlika između klasičnih kupaćih kostima i onih sportskih?

Kao što smo u samom uvodu naglasili, klasični kupaći kostimi su dizajnirani za opušteno uživanje na moru, rijeci ili jezeru. Naravno, oni su kreirani za aktivnosti u vodi, ali samo ako te aktivnosti obavljate više usputno. Njihove glavne karakteristike su usmjerene na estetiku. U prvom planu je dizajn, odnosno izgled kojeg u dotičnom kupaćem želite postići, a često je udobnost na drugom mjestu. Stoga nisu prikladni za intenzivnije vodene aktivnosti, pretežno zbog nedostatka podrške i specifičnih funkcionalnosti.

Kod takozvanih sportskih kupaćih kostima funkcionalnost, podrška i udobnost su na prvom mjestu, a to se ne ogleda samo u materijalu nego i u dizajnu. Oni redom imaju ergonomski dizajn koji smanjuje otpor u vodi, pruža podršku i omogućuje slobodu kretanja. Materijali su odabrani za optimaln preformans, trajnost i otpornost na hlor, UV zrake i abraziju. Ističu se svojim aerodinamičnim dizajnom s minimalnim šavovima za što manje iritacije i dodatnim pojačanjima na ključnim mjestima. Pružaju podršku na području prsa, struka i bokova i kompresiju za mišiće.

Materijali za sportske kupaće kostime

Kupaći kostimi za sportske aktivnosti koriste specifične materijale koji pružaju funkcionalnost, trajnost i udobnost. Najčešći materijali od kojih se prave sportski kupaći su:
Poliester: Otporan na hlor, UV zrake i trenje. Brzo se suši i zadržava oblik, što ga čini idealnim za plivačke kostime koji se često koriste u bazenima.
Elastin (Spandex/Lycra): Poznat po svojoj elastičnosti i sposobnosti da se rastegne do 5-7 puta svoje izvorne veličine. Kombinuje se s drugim materijalima za pružanje udobnosti i fleksibilnosti. Idealno za plivanje, ronjenje i druge vodene sportove.
Neopren: Sintetička guma koja se koristi za izradu ronilačkih i surf odijela. Pruža izolaciju, zadržava toplinu i pruža zaštitu od hladne vode. Debljina neoprena varira zavisno o temperaturi vode.
Nylon: Lagan, otporan na trenje i brzo sušenje. Često se koristi u kombinaciji s elastanim za sportske kostime koji zahtijevaju fleksibilnost i trajnost.
Polipropilen: Otporan na hemikalije i vlagu, koristi se za dodatnu izolaciju i zaštitu u ekstremnim uslovima.

Sportski kupaći kostimi za pojedine vodene aktivnosti

Kao i kod kupnje klasičnog badića, uvijek obratite pažnju prilikom isprobavanja da vam je dotični model udoban i da vas nigdje ne sputava. Isprobajte više modela, pa čak i veličina kako biste pronašli onaj idealan za sebe. Imajte na umu da vas odabrani kupaći kostim ne smije nigdje stiskati niti se urezivati. Ustvari bi se u svom sportskom kupaćeg kostimu trebali osjećati kao da na sebi nosite drugu kožu. Zavisno od pojedinih vodenih aktivnosti, odabraćete modele koji se razlikuju po dizajnu, svojim specifičnostima, pa često i materijalu.

Kupaći kostimi za plivanje

Kupaći kostimi za plivanje su dizajnirani da smanje otpor u vodi i omoguće slobodno kretanje. Kostimi su često izrađeni od poliestera ili elastina, materijala koji su otporni na hlor i brzo se suše. Jednodijelni kostimi i uske gaćice su popularni modeli jer smanjuju otpor i omogućuju maksimalnu slobodu kretanja. Naime, što je dizajn zatvoreniji, to pomaže u smanjenju trenja. Kupaći takođe imaju dodatnu podršku, posebno oko prsa i struka, kako bi osigurali stabilnost i udobnost tijekom plivanja.

Kupaći kostimi za ronjenje

Ronjenje zahtijeva posebne kupaće kostime koji mogu izdržati pritisak i pružiti dodatnu zaštitu. Zapravo kod ronjenja pričamo više o “odijelima/kostimima” nego i “kupaćim”. Neopren je najčešći materijal za ronilačke kostime zbog svoje izolacijske sposobnosti koja pomaže u održavanju tjelesne temperature. Debljina neoprena varira zavisno od temperature vode. Za toplije vode dovoljan je tanji neopren (oko 3 mm), dok je za hladnije vode potreban deblji neopren (5 mm ili više). Ronilačka odijela mogu biti jednodijelna ili dvodijelna s kapuljačama, rukavicama i čizmama za dodatnu izolaciju. Takođe, često imaju zatvarače za lakše oblačenje. Pružaju zaštitu od morskih organizama, abrazije i UV zraka.

.

Kupaći kostimi za snorkeling

Kada pričamo o kupaćem za snorkeling, on kombinuje karakteristike plivačkih i ronilačkih kostima. Slično kao kod plivačkih kostima, materijali su otporni na hlor i brzo se suše. U toplijim vodama, tanji materijali poput spandexa ili lycre su dovoljni. Preferirajte jednodijelne kostime i duže gaćice jer takvi modeli pružaju dodatnu zaštitu od sunca, ali i morskih organizama, poput meduza. Kostimi bi trebali pružati dovoljnu podršku bez ograničavanja pokreta, posebno oko prsa i struka.

Kupaći kostimi za surfovanje

Surfovanje zahtijeva kupaće kostime koji su funkcionalni, udobni i pružaju potrebnu zaštitu. Neopren je najčešći materijal za surfovanje jer pruža toplotnu izolaciju i zaštitu od abrazije. Tanji neopren (1-2 mm) je prikladan za toplije vode, dok je deblji neopren (3-5 mm) bolji za hladnije vode. Jednodijelna odijela (wetsuits) ili dvodijelni kostimi s “rashguard” majicama i kratkim pantalonama pružaju optimalnu kombinaciju zaštite i slobode pokreta. Kostimi bi trebali pružati dobru podršku, posebno oko prsa i struka, kako bi osigurali stabilnost tokom surfovanja.

Kupaći kostimi za kajaking i kanuing

Ove vodene aktivnosti možda se ne praktikuju direktno u vodi, no kako postoji mogućnost pada u istu, za njih je potrebno nositi kupaći kostim. Vrlo je važno da odaberete kupaći koji se brzo suši, a za hladnije vode birajte neopren, dok je kombinacija spandexa i lyrce dobar izbor za toplije vode. Kako ćete biti izloženi suncu, a sunčevi zraci se dodatno odbijaju o vodenu površinu, savjetujemo odabir kupaćeg koji pokriva što veću površinu tijelu. Možete takođe odabrati i “rashguard” majice dugih rukava. Duži šorts/šorts preporučujemo da izaberete iz veoma praktičnog razloga – zbog naglih pokreta i klizave površine, manja je šansa da se duži modeli skupljaju tokom ovih aktivnosti u vodi i stvaraju neprijatnost na donjem dijelu tijela.

.

Kupaći kostimi za SUP

SUP zahtijeva kupaće kostime koji su udobni, pružaju zaštitu i omogućuju slobodu pokreta. Popularni su dvodijelni kostimi jer pružaju veću slobodnu kretanja, a dugačke ili capri hlačice pružaju dodatnu zaštitu od sunca. Idealan odabir su i takozvane “rashguard” majice koje dodatno štite gornji dio tijela od sunca.

Kako pravilno održavati sportske kupaće kostime

Pravilno održavanje sportskih kupaćih kostima ključno je za produžavanje njihovog vijeka trajanja i očuvanje funkcionalnosti. To je posebno važno jer često sportski kupaći znaju biti cjenovno skuplji, pa želite da vam oni potraju što duže. Veoma važno je pravilno održavanje kupaćeg kostima.
Bez obzira na to jeste li badić koristili u slanoj ili slatkoj vodi, važno je ispiranje nakon svake upotrebe. Kupaće kostime NE prati u mašini za veš nego to uvijek radite ručno. Jer mašina može oštetiti elastična vlakna. Uvijek koristite blage deterdžente i nikad nemojte koristiti izbjeljivače ili omekšivače jer oni slabe vlakna i mogu se zadržati na tkanini. Po mogućnosti kupaći kostim nemojte sušiti direktno na suncu kako bi boja ne bi izblijedila i sami materijal ne bi oslabio. I ovdje vrijedi pravilo – NIKAD nemojte kupaći kostim sušiti u sušilici.
Slijedeći ove savjete, možete izabrati i održavati kupaće kostime koji će vam pružiti najbolju podršku i udobnost za sve vaše vodene avanture. Bez obzira na aktivnost, pravilno odabran i održavan kupaći kostim značajno će poboljšati vaše iskustvo u vodi, omogućujući vam da se fokusirate na uživanje i postizanje svojih ciljeva.